Реклама и маркетинг – каква е разликата?

Разликата между маркетинг и реклама

Понятията реклама и маркетинг често се използват като синоними. Но всъщност съвсем не можем да говорим, че са едно и също нещо. Те имат различни функции, видове и дори цели , а маркетологът и рекламодателят са напълно различни професии.

Какво е реклама?

Рекламата е платеното разпространение на определена информация, за да се привлече вниманието към конкретен обект. Целите на подобни дейности могат да бъдат убеждаване или информиране, повишаване на интереса към продукта, в общия смисъл – промотиране. Една от основните цели на рекламата е увеличаване на доходите на компанията през периода на промоцията поради формирането на търсенето на продадените продукти или предлаганите услуги.

Рекламата изпълнява няколко други функции:

  • Подпомага формирането на имиджа на марката ;
  • Стимулира потребителя да извърши някои действия;
  • Напомня ви да купите продукт;
  • Консолидира опита от използването на продукта;
  • Спомага за поддържане на позицията на компанията на пазара ;
  • Позволява ви да намерите нови канали за внедряване на продукти;
  • Той създава ефекта от запълване на пазара с конкретен продукт.

Рекламата разпространява сред потребителите информация за високото качество на продукта и неговите атрактивни свойства.

Кой създава реклами?

Рекламата се създава от специалисти или рекламни агенции. Процесът на разработване на реклама се състои от няколко елемента: творчески, продуцентски, медийни, организационни.

СВЪРЗАНИ ТЕМИ:  Как да продадем онлайн бизнес на максимална цена

В творческия отдел се разработват концепции и решения за рекламната кампания, тук работят художници, дизайнери, режисьори, графики и текстописци. Работата на тези специалисти може условно да бъде разделена на три етапа: търсенето на идеи за рекламно съобщение, всъщност работата върху самото съобщение – разработването на текстове и създаването на графични и медийни оформления за крайния продукт. Процесът на създаване на бъдещ рекламен продукт започва с факта, че екип от специалисти се запознава с предложенията и техническите характеристики на стоките. След запознаване с голям обем информация за самата компания, нейните продукти, за компаниите, които се конкурират с нея, специалистите от творческата група изготвят така нареченото уникално предложение за продажба, наблягайки на предимствата на продукта. И тогава, въз основа на ясно формулирано предложение,

Производственият отдел участва пряко в производството на реклама. Тук експертите разработват оформление за бъдещо рекламно съобщение. Това е рисунка, която включва всички планирани елементи на бъдещата реклама: фотографии, илюстрации. Тук оформлението с времето се превръща в завършен рекламен проект, след което се изпраща за печат или за външна реклама.

Компетентността на отдела за медии включва планиране и поставяне на разработена реклама, подбор на подходящи канали), закупуване на рекламно пространство, наблюдение на кампанията.

Така че, когато проектът е напълно подготвен, е време да го публикувате. Рекламата, ако е насочена към постигане на резултат, изисква спазване на определени правила. На първо място, трябва да се помни, че рекламен проект не може да бъде стартиран без съгласуване – в случай на онлайн реклама – със собствениците на сайтовете, където се планира разполагането. Когато етапът на одобрение е завършен и рекламният проект е одобрен за показване, специалистите определят оптималното време за демонстрация. Повечето компании смятат денонощния дисплей за оптимален, но тази стратегия не винаги е вярна. Времето трябва да бъде ясно определено в зависимост от това за коя целева аудитория е предназначено съобщението. Преди да се избере, се провежда проучване, което разкрива пиковете на активността на определена целева група и се фокусира върху получените резултати,

Административният отдел е необходим за управление на дейностите на агенцията, отделите за обслужване на клиенти взаимодействат директно с клиента на рекламата на всички етапи.

СВЪРЗАНИ ТЕМИ:  19 съвета за SEO оптимизация на сайт за 2023 година

Популярни рекламни медии

Изборът на конкретен рекламен носител се извършва, като се вземат предвид характеристиките на целевата аудитория. Основните критерии са достъпността на носителя, неговото качество и функционалност.

Най-популярните опции са:

  • Печатните медии – платени и безплатни, обществено-политически, тематични, рекламни;
  • Телевизията е една от най-ефективните възможности, която изисква значителни финансови инвестиции;
  • Радиото е евтин начин за реклама за широка аудитория. Но трябва да се помни, че потенциалният потребител възприема визуалната информация по-добре;
  • Външна реклама – билбордове, табели, пилони, плакати и други визуални продукти;
  • Интернет е най-обещаващият вариант с максимална аудитория и широки възможности.
  • Ефективността на рекламата до голяма степен зависи от правилния избор на медия. Част от дъното може да се използва като основна, като допълва спомагателното.

Най-популярните видове онлайн реклама днес са:

  • Контекстуално – модули с текст и графики, които се показват на потребителя, като се вземат предвид ключовата дума на неговите заявки. Най-популярната услуга за организиране на рекламни кампании е Google AdWords;
  • Банер – графични изображения, публикувани в интернет сайтове;
  • Вирусно – графично или видео съдържание, което потребителите изпращат един на друг;
  • Тийзър – изображения с текстов компонент;
  • Електронна поща – изпращане на информация по електронна поща.

Особено популярен вариант е рекламата в социалните мрежи, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube. Подобно промотиране се извършва в съответствие с принципите на насочване и оптимизация в рамките на конкретен сайт. За разлика от други инструменти, има възможност за изграждане на непрекъсната комуникация с публиката, взаимодействие чрез емисиите на новини, управление на лоялността на клиентите, информиране за промоциите и решаване на много други проблеми.

Какво е маркетинг?

Сравнявайки рекламата и маркетинга , можете да видите, че втората концепция е много по-широка. Маркетингът е управлението на цялата верига на промоция на продукти, от създаване до продажба и последваща поддръжка. Маркетинговите дейности се извършват на базата на изследователска и аналитична работа с помощта на инструменти за маркетингов микс, които насърчават промоцията, една от които се превръща само в една от маркетинговите стратегии „P“ – Промоция , която по същество е реклама.

СВЪРЗАНИ ТЕМИ:  Дигитален маркетинг - StoryTelling

Кой създава маркетингова стратегия?

Маркетинговата стратегия бива създавана от маркетингови специалисти. Основната цел е да се определи как най-добре да се използват наличните ресурси, за да се увеличат продажбите и печалбите. Маркетинговото планиране използва пълен арсенал от математически инструменти, основният сред които е теорията на вероятностите. Използвайки анализа на статистическите данни, задачите се планират и ясно формулират в рамките на маркетинговия план.

 

Разработването на маркетингова стратегия включва няколко задължителни стъпки:

  • Пазарни проучвания – общият му обем, дял на конкретна компания, перспективи за развитие и най-близки конкуренти;
  • Оценка на текущото състояние на организацията – икономически показатели, технически възможности, прогнози;
  • Проучване на конкуренти с определянето на техните цели, стратегии, силни и слаби страни;
  • Изборът на най-належащите проблеми на компанията и изборът на начини за решаването им;
  • Сегментиране на пазара , подбор на най-интересните сегменти за организация, позициониране.
  • Всяка маркетингова стратегия се оценява от гледна точка на икономическата ефективност, поради което в първата роля се поставят бизнес цели като пазарен дял, обем на продажбите, възвръщаемост на инвестициите в промоция и др.

Важна разлика между рекламата и маркетинга е фокусирането. Рекламната дейност може да бъде фокусирана върху социални или потребителски цели, като се обръща внимание на определени личности или проблеми. Маркетингът винаги е действия, насочени към получаване на търговска печалба.

Маркетингът е стратегия, докато рекламата решава главно тактически задачи. Ако стратегическите цели не са ясни, дори и при успешна рекламна кампания нейните резултати ще бъдат по-полезни за конкурента, отколкото за компанията, която го е провела. Маркетинговата стратегия включва необходимите компоненти на маркетинговия микс: продукт ( продукт ), цена ( ценообразуване ), промоция ( промоции ), място ( разположение ), хора ( хора ), процес ( процес ) и потвърждение на качеството ( физически доказателства ). Всички тези параметри трябва да се управляват от търговец. Докато рекламата е само част от плана за промоция (Промоции).

Рекламата и маркетингът се различават по обхват, технология, бизнес цели и самостоятелност. Рекламните дейности трябва да се разглеждат като тактически маневри, а маркетингът – като стратегия за борба за пазара на продажби.

Позволете ни да завършим статията със следното послание:

Статии, които също могат да Ви допаднат:

Публикацията е актуализирана на 2020/06/16 9:41:26 AM – дигитална агенция Висео

Оценете тази статия
product image
Оценка
1star1star1star1star1star
Средна оценка
5 based on 12 votes
Марка
W-SEO.com
Продукт или услуга
Реклама vs Маркетинг

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *